Z historie

Vznik knihovny ve Zdibech můžeme datovat do roku 1921 ustanovením knihovní komise, do které byli zvoleni počátkem roku 1921 Jos. Dvořák ml., Jar. Vencl a správce školy Jan Landovský. Knihovna byla umístěna v budově místní základní školy. Prvním knihovníkem byl od roku 1921 do roku 1923 správce školy Jan Landovský. Po něm Jaroslav Novák. Poté žádné písemné informace o knihovně nemáme k dispozici až do roku 1957. Od roku 1957 byla po dva roky knihovnicí paní Marie Machová z Veltěže u školy, dva roky nato vedl knihovnu pan Břetislav Čermák . Od roku 1961 do roku 1987 byl knihovníkem pan J. Luka z Přemyšlení. Od r. 1987 je dobrovolnou knihovnící paní Hana Jandovská . V roce 1961 bylo zaregistrováno 1305 knih, v roce 1980 počet přesáhl 3700 .

Knihovnu vždy vedli knihovníci ve svém volném čase. Knihovna střídala svá stanoviště po obci v nevhodných prostorech, jak vyplývá z citace ze zprávy pana Luky z roku 1980 :

"Knihovna je umístěna v místnosti, která dříve sloužila jako krejčovská dílna. Je nevyhovující po stránce prostorové, takže další regály na nové přírůstky už se nedají postavit a nově koupené knihy zůstávají nezařazené. Osvětlení je nouzově zavěšeno na volně visících kabelech, neboť zářivky byly vyřazeny z provozu vodou prolínající ze stropu. S otopem jsou velké starosti, poněvadž knihovna není včas v posledních třech letech zásobena uhlím, i když spotřeba je malá, takže dochází k omezenému provozu."

Výzva: Pokud byste měli k historii činnosti zdibské knihovny další informace nebo fotografie , budeme rádi, když nám je poskytnete a my se o ně poté podělíme na těchto webových stránkách s ostatními čtenáři .

Interiér knihovny v 90.letech